Blue Flower

Prawie 60 osób zgłosiło swoje prace w tegorocznym konkursie kaligraficznym pod hasłem "No to się popisz", organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwierzyńcu. Organizatorzy właśnie wybrali 24 autorów, którzy przystąpią do zmagań finałowych.

Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat oraz powyżej 14 lat i dorosłych, bez względu na miejsce zamieszkania. Wśród osób, które przysłały teksty byli nie tylko mieszkańcy miasta i gminy Zwierzyniec, ale całego powiatu zamojskiego, m.in. z miejscowości Płoskie, Mokre, Wólki Wieprzeckiej, Kalinowic czy Zamościa.
Ich zadaniem było przepisanie tekstu, wybranego przez pracowników biblioteki. Młodsi uczestnicy przepisywali fragment książki pod tytułem "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", natomiast zadaniem starszych kaligrafów było przepisanie fragmentu "Faraona" Bolesława Prusa. Po 12 osób z każdej kategorii wiekowej zostało zakwalifikowanych do finału, w którym również będą przepisywać teksty.
Zgodnie z regulaminem, podobnie jak w pierwszej fazie konkursu, także podczas zmagań finałowych uczestnicy będą to robić atramentowym wiecznym piórem, bez używania korektora lub gumki, na papierze bez wyraźnie zaznaczonych linii. Można używać jedynie liniuszków.
Członkowie jury ocenią prace, biorąc pod uwagę m.in.: estetykę oraz poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.

Pierwotnie finał miał się odbyć w najbliższą sobotę 15 marca, ale na prośbę uczestników został przełożony na środę 19 marca.. O 14.00 pisanie rozpocznie młodsza grupa, o 15.30 starsi finaliści.
To już trzecia edycja konkursu, którego pomysłodawcy chcą w ten sposób udowodnić, że odręczne, ładne pisanie jest sztuką, która może być alternatywą dla współczesnych SMS-ów i e-maili.